Пʼятниця, 03 лютого 2017 15:41
EMA

test ema

test ema

Сьогодні в Україні це найпоширеніший спосіб крадіжки коштів із рахунків громадян. І суми вкраденого чималі – у середньому одна телефонна розмова з шахраєм "обходиться" необачному і довірливому українцю у 5000 гривень. Схема надзвичайно проста – від того, мабуть, і ефективна. Вам телефонують і під різними приводами намагаються вивідати дані платіжної картки та одноразові паролі з банківських sms-повідомлень, змусити зняти ліміти на операції по платіжній картці, відключити перевірку коду безпеки картки СVV2 або перерахувати кошти на карту шахраїв. Хоча, як свідчить опитування gemiusAdHoc, проведене компанією Gemius, 77 % українських інтернет-користувачів віком від 14 до 69 років, у яких є платіжна банківська картка, знають, що нікому не можна повідомляти реквізити картки і секретні коди з sms-повідомлень від банку, 76 % українців у розмові з телефонним злодієм таки розголошують цю інформацію.

Чому так? Тому що шахраї, які займаються вішингом (офіційна назва телефонного шахрайства з виманюванням реквізитів банківських карток і переказом коштів на карту злодіїв: від англ. voice – "голос"; fishing – "рибалка"), використовують дві найдієвіші приманки: страх і бажання людини отримати щось на дурняк. У першому випадку шахраї дзвонять жертві, щоб повідомити, що з її картки намагаються вкрасти кошти або картку використовують для відмивання грошей. Інший варіант залякування – буцімто хтось із рідних потрапив у біду. У другому випадку – повідомляють про якісь виграші, перерахунки пенсій чи соціальних виплат, повернення відсотків за кредитом. Обман спрацьовує, тому що злочинці зазвичай представляються працівниками банків (у 94 % випадків зловмисники грають роль саме банківських службовців), Пенсійного фонду, СБУ, поліції.

Останнім часом з'явився ще один популярний вид вішингу – пов'язаний із сайтами з приватними оголошеннями про продаж товарів. Наприклад, через такий-то сайт жінка продає дитячу коляску і вказала телефон. Шахрай прикидається покупцем, дзвонить жінці і просить дати всі реквізити картки, тому що лише за номером переказати гроші у нього чомусь не виходить. Довірлива співрозмовниця з радістю диктує все, що написано на картці. Ось так: хвилина розмови – і рахунок жінки на гачку у злодіїв.

"Щоб захиститися від шахраїв, по-перше, треба раз і назавжди запам'ятати: ніколи, нікому і ні за яких обставин не можна повідомляти термін дії платіжної картки і тризначний код безпеки СVV2/CVC2 на зворотному боці картки, а також код підтвердження операції з банківського sms-повідомлення. Для будь-яких зарахувань на вашу картку достатньо її номеру, жодних інших даних не потрібно!" – розказує Олександр Карпов, директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЄМА, яка за підтримки Державного департаменту США реалізує зараз в Україні Національну програму сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків Safe Card.

По-друге – ні співробітники банків, ні представники державних органів та правоохоронці не телефонують громадянам (навіть за форс-мажорних обставин!) із вимогою назвати термін дії платіжної картки і тризначний код безпеки СVV2/CVC2 на зворотному боці картки, а також одноразовий пароль підтвердження операції, надісланий в банківському sms-повідомленні, або пароль доступу до системи інтернет-банкінгу. Чуєте таку вимогу – одразу закінчуйте розмову! Вам телефонують шахраї.

Розпізнати вішинг-злодіїв можна також…

…за тривожним тоном розмови. Вас лякають тим, що ваша картка заблокована, що злочинці зламали ваш рахунок або використовують картку для відмивання грошей, що близька людина потрапила в біду.
…за наполегливістю і поспіхом, з якими вас змушують зробити те, що ще хвилину назад робити ви не збиралися.
…за обіцянкою легко отримати гроші, на які ви не чекали або не думали, що отримаєте їх так просто (виграш у лотерею або перерахунок пенсії, наприклад). Будьте раціональними!
…за незнайомим номером, з якого вам телефонують.

У деяких випадках шахраї видурюють реквізити карток нібито для того, щоб ви змогли переказати гроші з чужої картки на свою через банкомат – запам'ятайте: такої операції не існує.

Що робити, якщо ви припускаєте, що вам телефонують шахраї? Перше – одразу закінчіть розмову. Друге – не панікуйте, не спішіть й уточніть інформацію. Якщо дзвінок стосувався рахунку або платіжної картки, зателефонуйте в банк за номером, який вказаний на картці або на офіційному сайті установи. Якщо телефонували нібито з державної установи, знайдіть її номер на офіційному сайті і подзвоніть, щоб переконатися, що вас турбували саме з цієї інстанції. Якщо вам дзвонили з приводу близької людини – з'ясуйте, де вона знаходиться і чи все з нею в порядку. Варто також перевірити номер, з якого вам дзвонили, у пошукових системах – можливо, шахраї вже "засвітили" його.

У випадку, коли ви таки піддалися шахрайській провокації і встигли повідомити злочинцям конфіденційну інформацію, негайно заблокуйте картку, напишіть заяву в банк, який її випустив, і в кіберполіцію (це можна зробити на сайті кіберполіції у розділі "Зворотний зв'язок").

Зараз ви читаєте новину «test ema». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Найбільше читають
Голосів: 195
Голосування Хто отримає премію "Книга року BBC – 2016"
  • Брати Капранови. Забудь-річка
  • Макс Кідрук. Зазирни у мої сни.
  • Мирослав Лаюк. Баборня.
  • Таня Малярчук. Забуття.
  • Ярослав Мельник. Маша, або Постфашизм.
Переглянути